O nas

W Ostoi Natury tworzymy rolniczy ekosystem jutra. To model gospodarstwa referencyjnego – smart village, w którym produkujemy żywność najwyższej jakości, a następnie dystrybuujemy ją z pominięciem pośredników. Każda z pięciu „Farm” tworzących naszą spółdzielnię, w innowacyjny, a jednocześnie zgodny z tradycyjnymi rozwiązaniami i jednocześnie korzystny dla środowiska sposób, wpływa na budowę bezodpadowego oraz bardzo efektywnego ekosystemu.

Farma Żywności BIO

Podstawowym celem Farmy Żywności BIO jest całoroczna produkcja żywności wysokiej jakości pozbawionej sztucznych dodatków. W Ostoi Natury wykorzystujemy sprawdzone i efektywne metody hodowli i upraw. W chwili obecnej RSP Ostoja Natury jest w procesie certyfikacji swoich produktów.

Klasyczne rolnictwo ekologiczne

Nawożenie gleby odbywa się w sposób naturalny bez syntetycznych pestycydów, a nowoczesne technologie pozwalają na efektywną, całoroczną uprawę nawet na niewielkiej przestrzeni.

Na polach o powierzchni około 50 hektarów uprawiamy warzywa, pra zboża, zioła, owoce i rośliny miododajne. Docelowo znajdzie się tutaj ponad 70 odmian i gatunków różnego rodzaju roślin.

Wszystkie prace nadzorowane i planowane są przez Stanisława Suchorskiego, który w rolnictwie ekologicznym specjalizuje się od wielu lat.

Hodowla ryb ekologicznych

Hodowlą ryb w Ostoi Natury zarządza Jarosław Parol, którego przedsiębiorstwo Parol Ryby znane i cenione jest od wielu lat zarówno w okolicy, jak i dalszych regionach kraju.

To nieocenione doświadczenie pozwoli nam hodować najwyższej jakości ryby w ekologiczny i naturalny sposób. W naszych stawach pływać będą pstrągi, ryby jesiotrowate i karpie.

Aquaponica

Aquaponica jest nową gałęzią rolnictwa alternatywnego. To zamknięty ekosystem, w którym uprawa roślin łączona jest z hodowlą ryb. Pozwala to na całoroczną produkcję, dzięki czemu świeże i pełne wartości odżywczych warzywa trafiają na stoły nawet w środku zimy. 

Działanie systemu jest wbrew pozorom bardzo proste, dzięki czemu zrewolucjonizował on bardzo szybko rolnictwo miejskie na całym świecie. Woda z rybimi odchodami, pozostałościami pokarmu i innymi odpadami zasysana jest przez pompy i podlewa oraz użyźnia rabaty, w których rosną rośliny. Podłoże zaś filtruje wodę, która wraca do akwarium czysta i gotowa do ponownego wykorzystania.

Podwyższone rabaty

Warzywa na podwyższonych grządkach rosną znacznie szybciej, dzięki większej wilgotności, lepszemu nagrzewaniu się podłoża, a rozkład materii organicznej pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy, co wydłuża sezon wegetacyjny. Wykorzystanie podłoża wolnego od nasion chwastów powoduje, że prawie nie trzeba ich pielić. Ponadto, ziemia w skrzyniach nie jest udeptywana, co nadaje jej większą przewiewność.

To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy uprawiamy wiele różnych warzyw o całkowicie odmiennych wymaganiach nawozowych. Ziemia w skrzyni może być w każdej chwili wymieniona, dzięki czemu  w łatwy sposób uniknąć możemy chorób i szkodników glebowych.

Szkółka roślin

Ważną częścią całego procesu produkcji rolnej w Ostoi Natury jest szkółkarstwo – dział ogrodnictwa i leśnictwa zajmujący się rozmnażaniem i uprawą w początkowym okresie życia sadzonek drzew, krzewów i warzyw. Naszym celem jest zabezpieczenie ekologicznego materiału genetycznego tak, by zapewnić sobie i naszym partnerom nasiona oraz rozsady warzyw i owoców najwyższej jakości.

Pszczoły i miód

Miejsce, w którym znajduje się Ostoja Natury, to wyśmienite miejsce dla pszczół. W związku z prowadzeniem przez nas upraw ekologicznych gryki, nostrzyku, pra zbóż oraz wielu odmian owoców i warzyw, dla których obecność pszczół jest niezbędna, założyliśmy własną pasiekę.

Nasze pszczoły pozyskują nektar, pyłek pszczeli i spadź z roślin występujących w naturalnym środowisku, z dala od aglomeracji i ośrodków przemysłowych. Stosujemy innowacyjny system Flow Hives, który umożliwia pobieranie miodu prosto z ula i jest bezstresowy dla pszczół. Wystarczy odkręcić kranik zamontowany w ulu, a świeży miód naleje się prosto do słoika – prawdziwy „miód z kija”.

W szeregach naszych spółdzielców znajdują się specjaliści pszczelarze chętni do przekazania swojej wiedzy, dzięki czemu każdy z naszych członków może rozpocząć przygodę z pszczelarstwem.

Przetwory

Smak domowego dżemu, czy świeżo wyciśniętego soku z owoców rosnących w przydomowym ogródku, przywołują najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa. Wiele receptur naszych mam i babć odchodzi bezpowrotnie wraz z odejściem starszych pokoleń. 

Jednym z celów Ostoi jest uratowanie tych przepisów i wykorzystanie ich, by na stoły wróciły pyszne i naturalne przetwory i świeże soki z ekologicznych owoców rosnących na naszej farmie.

Skarby lasu

Ostoję Natury otacza ponad 350 tysięcy hektarów ekologicznie czystych lasów obfitujących w wiele odmian grzybów. Taki potencjał należy wykorzystać. W Ostoi funkcjonować będzie punkt skupu i przetwórstwa, a w ofercie pojawią się grzyby świeże, marynowane oraz suszone, a także bogate w witaminę C owoce leśne.

Farma innowacji

Farma innowacji to miejsce, gdzie nowoczesne technologie spotykają prastarą i sprawdzoną wiedzę. Wierzymy, że tylko wydajne modele biznesowe są w stanie zachęcić ludzi do zmiany postaw i podążyć drogą ekonomicznie wydajną, a jednocześnie przyjazną dla naszej planety i jej mieszkańców.

Naszym głównym wyzwaniem jest stworzenie programu dla gospodarstw o areale poniżej 100 hektarów (w Polsce jest ich ponad 700 tys.) umożliwiającego transformację produkcji z konwencjonalnej na ekologiczną, charakteryzująca się wysoką jakością produktu przy jednoczesnej minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.

Program Ostoi Natury – Wioska 3.0 zakłada przygotowanie kompletnego know how dotyczącego głównych aspektów funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego, takich jak:

 • metody produkcji dostosowane do warunków glebowych i klimatycznych,
 • zestaw rozwiązań technologicznych
 • oferta optymalnego parku maszynowego
 • robotyzacja i automatyzacja procesów produkcji rolnej i przetwórstwa
 • budowa nowoczesnej platformy dystrybucji umożliwiającej interakcje z klientami i sprzedaż bezpośrednią
 • dostęp do banku nasion (materiał siewny BIO) 
 • budowa wzorcowego samowystarczalnego, bezodpadowego siedliska dla gospodarstw wiejskich
 • wypracowanie sprawdzonego i działającego modelu biznesowego

Nasz model zakłada budowę grupy niezależnych producentów i spółdzielców w oparciu o wspólna platformę działań knowledge sharing, w skład których wchodzą: dystrybucja, komunikacja, technologia, bazy wiedzy i bank nasion.

Farma Zielonej Energii

Osiemnastowieczna rewolucja przemysłowa pociągnęła za sobą gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię. Wraz z globalnym rozwojem przemysłu doszło do zderzenia z problemami, takimi jak: zmiany klimatyczne, ograniczenie dostępności zasobów wody pitnej oraz pojawienie się nowych kategorii chorób cywilizacyjnych. Skłoniło to ludzkość do szukania alternatywnej drogi.

Jedną z najważniejszych kwestii znajdujących się w centrum uwagi współczesnego świata jest konieczność dalszego zwiększenia produkcji energii z uwzględnieniem wpływu tego procesu na ekosystem. Tymczasem rolnicy stoją w obliczu kryzysu o historycznych proporcjach. Ceny ropy są najwyższe w historii. Koszty energii elektrycznej i transportu w większości krajów rosną w niewyobrażalnym tempie. To następuje w momencie, gdy malejące marże zysku i zwiększona konkurencja zagrażają istnieniu małych gospodarstw. Włączenie wykorzystania efektywności energetycznej, biomasy i odnawialnych źródeł energii może pomóc w zwiększeniu rentowności i odporności gospodarstw., a także zmniejszyć niektóre potencjalne skutki środowiskowe rolnictwa.

Trzy zalety samodzielności energetycznej:

 1. Rentowność finansowa i oszczędność kosztów
 2. Ograniczanie efektów zewnętrznych
 3. Bezpieczeństwo żywności i niezależność operacyjna

W RSP Ostoja Natury również stawiamy na OZE ( odnawialne źródła energii) ale poza solarami, turbinami wodnymi i wiatrowymi główny nacisk kładziemy na zagospodarowanie energetyczne Bio masy i budowę małej biogazowni rolniczej z silnikiem  kogeneracyjnym umożliwiającym produkcje prądu, ciepła i zimna.

Farma Kultury

Nasza farma kultury to szeroka oferta edukacyjna, informacyjna i rozrywkowa, to także działalność społeczna i charytatywna przejawiającą się w naszym własnym programie edukacji ekologicznej oraz programie mistrzów i czeladników. Farma kultury skupia się wokół platformy komunikacyjnej Ostoja Natury TV, platformy edukacji oraz działań w regionie.

Jest to projekt, którego głównym zadaniem będzie dostarczanie informacji na tematy związane z ekologią, nowoczesnym rolnictwem oraz innowacjami, a także promowanie produktów tradycyjnych, będących częścią dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. W ramach Farmy Kultury planujemy budowę infrastruktury edukacyjnej m. in. wioski zawodów ginących czy ścieżki edukacyjnej.

Farma Zdrowia

Jednym z elementów Farmy Zdrowia będzie kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny oparty o unikalną technologię Thoma Holz 100. Naszym celem jest przebadanie i wdrożenie programu anty-aging dla seniorów. Szefem i autorem programu jest członek naszej spółdzielni Krystian Przybysz, rehabilitant z wieloletnim stażem.